Otwarcie w symboliczny sposób współczesnego Jedwabnego Szlaku z Azji do Europy.

Istotnym sposobem transportu różnych materiałów z Chin do krajów europejskich są wielkie kontenerowce, mogące równocześnie zmieścić na pokładzie nawet kilkanaście tysięcy tradycyjnych kontenerów. Przewóz drogą morską posiada liczne zalety, jest stosunkowo bezpieczny, tani, a rozwinięta infrastruktura portowa daje naprawdę duże możliwości na obsługę towarów. Jednak jego głównym minusem jest czas, gdyż przeciętnie na pokonanie trasy pomiędzy danymi portami jest potrzebne ponad trzydzieści dni. Z takich też powodów spedytorzy poszukują rozmaitych pomysłów na przyspieszenie transportu ładunków, między innymi używając do tego kolei. Jak się okazuje, transport przygotowanymi w odpowiedni sposób składami ma kilka zalet, które będą się przyczyniały do tego, że zainteresowanie nim będzie rosło. Przede wszystkim duże znaczenie ma czas, w wielu przypadkach kontrahenci nie mogą czekać tak długo na zamówione produkty, więc decydowali się na znacznie droższe przesyłki samolotowe. Obecnie podróż kolejowego składu między Chinami a Europą może potrwać maksymalnie piętnaście dni, a przy tym jest o około 30 procent tańsza od aeroplanu.

Pierwsze bezpośrednie połączenia między Chinami a Polską powstały już przed trzema laty, pociągi dostarczały ładunek na stację w Łodzi, a później wracały bez ładunku. W czerwcu w tym roku zrobiony został kolejny istotny krok jeśli chodzi o wymianę handlową pomiędzy Azją a Europą, to znaczy w symboliczny sposób otwarty został nowy Jedwabny Szlak. Symbolem tym był pociąg towarowy jadący z Chengdu do stolicy, przewożący w dwudziestu dwóch kontenerach części samochodowe i elektronikę użytkową. Symboliczne otwarcie współczesnego Jedwabnego Szlaku pomiędzy Azją a Europą.
Skład ten ruszył z miasta początkowego 8 czerwca ubiegłego roku i po przejechaniu około jedenastu tysięcy kilometrów i niecałych dwóch tygodniach podróży pojawił się w Warszawie. Wszystko przemawia za tym, że trasa ta może być chętnie wybierana przez klientów, ze względu na szybkość przewozu i dość niskie koszty. Dodatkowo nasze firmy dokładają starań, aby kontenery nie wracały puste jak dotychczas, lecz wypełnione towarami spożywczymi z Polski, między innymi sokami, owocami czy wszelakimi słodyczami. Tym rozwiązaniem koszty transportu kolejowego zostaną znacznie zmniejszone, dając jeszcze więcej konkurencyjności składom kolejowym.